Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw snu w twórczości Bolesława Leśmiana - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw snu od wieków pojawia się w literaturze. Jest to płaszczyzna, która umożliwia oderwanie się od rzeczywistości. To obszar gdzie rządzą symbole, pojawiają się irracjonalne obrazy. Z drugiej strony jest to strefa wolna od zmartwień, trosk dnia codziennego. Przyjrzyjmy się w jaki sposób motywy oniryczne pojawiają się w twórczości Bolesława Leśmiana.

W wierszu pt.: „W przeddzień swego zmartwychwstania” poeta opisuje boski sen. Stwórca zasypany w mogile widzi oczyma wyobraźni obraz całego świata. „I śni mu się brzeg jeziora ozieleniały / (…) / I śnią mu się owe gaje, co tak szumiały / (…) / I śnią mu się nasze twarze, niby niczyje… - cytat ten pokazuje jak wiele szczegółów pojawia się w tym śnie Boga. Poeta nawołuje, by nie budzić Stwórcy z tego snu, by zebrać się w okręgu i śnić się Bogu póki czas. Świat ludzki i całe życie, które się na nim toczy są w tym utworze przyrównane do snu. Być może jest to podkreślenie niezwykłości, nieprzewidywalności życia.

W utworach Bolesława Leśmiana sen pojawia się jako synonim śmierci. „Do siostry” to wiersz, w którym poeta opisuje stan kobiety, jako sen wolny od zmartwień i trosk. Takie przedstawienie...

Podobne wypracowania