Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Baka „Uwagach śmierci niechybnej” - Motyw śmierci w „Uwagach śmierci niechybnej”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Baka przez niektórych zaliczany jest do poetów metafizycznych, co znaczy, iż tematyka śmierci nie była mu obca. Wręcz przeciwnie, motywy wanitatywne stanowiły sporą część jego dorobku artystycznego, co widoczne jest także w cyklu wierszy pt.: „Uwagi śmierci niechybnej”. Już na samym początku, w wierszu „Do czytelnika”, w postaci danse macabre, przedstawiony jest obraz śmierci zapraszającej do tańca wszystkich, bez względu na pochodzenie, majątek i sławę.

W „Starym uwaga” obserwujemy mężczyznę w podeszłym wieku, na którego majątek czekają liczni spadkobiercy, z kolei w „Młodym uwaga” znajdujemy ostrzeżenie podmiotu lirycznego przed zbytnią lekkomyślnością w zażywaniu życia. Młodzi upojeni swoim wiekiem często zapominają o tym, co ich czeka. Sądzą, że zawsze znajdą czas na poprawę. Jednak śmierć przychodzi niespodziewanie i nie zawsze oferuje możliwość przygotowania się do jej nadejścia.

W wierszu „Uwaga damom”, podmiot liryczny napomina kobiety, które lubują się w strojach, błyskotkach i różach, że wszystkie te rzeczy stanowią marność i żadna z nich nie trafi z damą do grobu. Ksiądz Józef Baka dość ostro i dobitnie wyraża swój pogląd: „Śmierć...

Podobne wypracowania