Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Denis Diderot „Kubuś Fatalista i jego pan” - interpretacja, analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kubuś Fatalista i jego pan” jest powiastką filozoficzną. Znaczy to tyle, iż niesie ona ze sobą ważną treść moralną, ukrytą pod zabawną i prostą w odbiorze formą dzieła. Rzeczywiście, utwór ten nie jest napisany skomplikowanym językiem, a „Kubuś...” wydaje się być sympatyczną historią, dotyczącą podróży dwóch mężczyzn.

Jednak za prostotą kryje się głębszy przekaz powiastki. Podróż Pana i sługi stanowi parabolę życia ludzkiego, od dawna poczytywanego jako droga, zmierzanie do celu. Bohaterowie przemieszczają się, opowiadając sobie rozmaite historie. Stanowią one trzon powiastki.

Ustnemu przekazywaniu historii już w czasach starożytnych przypisywano niebagatelne znaczenie. Stwarzało ono więź między uczestnikami rozmowy, było nośnikiem życiowych mądrości i nauki.

My także możemy dowiedzieć się niejednej interesującej rzeczy, podążając śladami Kubusia i wsłuchując się w jego opowieści, zastanawiając się nad przygodami, które mu się przytrafiły. Tym bardziej, że wypowiedzi głównego bohatera czasami przybierają postać złotych myśli i aforyzmów. Dzięki ich obecności utwór możemy zaliczyć do powiastek filozoficznych.

Zauważamy przy tym znaczącą różnicę między Kubusiem...

Podobne wypracowania