Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz Polski oraz próba jej naprawy ukazana w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego

Akcja „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego obejmuje lata 1914 – 1924, a więc lata I wojny światowej i okres międzywojenny. Po latach niewoli odzyskanie niepodległości jest dla Polaków ogromnym przełomem. Jednak moment, na który wszyscy czekali, nie przyniósł natychmiastowego powszechnego szczęścia. Kraj był w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej, istniały silne podziały klasowe i etniczne. Po latach zaborów Polacy musieli wziąć ster we własne ręce. Pojawiały się różne stronnictwa, mające własne wizje niepodległej Polski. Żeromski stara się ukazać je wszystkie w miarę obiektywnie, nie idealizując żadnej z nich.

W „Przedwiośniu” zostały przedstawione trzy ideologie: komunistyczna, utopijna i realistyczna. Każda ma swoich zwolenników i przedstawicieli, każda też odgrywa rolę w życiu głównego bohatera. Cezary Baryka poszukuje właściwej drogi, ulega różnym koncepcjom, to on jest głównym oceniającym poszczególne programy naprawy Polski.  Powieść ma jednak charakter otwarty, ostatecznie bohater nie dokonuje jednoznacznego wyboru, ponieważ w każdej z tych koncepcji dostrzega wiele niedoskonałości.

Cezary Baryka przybył do Polski z wizją zarysowaną przez jego...

Podobne wypracowania