Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii” - napisz przewodnik po cudach krainy Narnii

Narnia to wyjątkowa kraina, stworzona przed wiekami przez Wielkiego Lwa, Aslana. Dla jej mieszkańców oczywiście nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że mówią ludzkim głosem, choć są zwierzętami, ale dla każdego dziecka, które tu trafi, rzecz to co najmniej osobliwa. A osobliwości w tym świecie jest naprawę wiele.

Czas płynie swoim rytmem, niezależnie od tego, jaki panuje na ziemi. Przekonała się o tym czwórka rodzeństwa, która trafiła tu przez starą szafę. Spędzili tu wiele lat, by potem wrócić do domu profesora, w którym nikt nawet nie zauważył ich zniknięcia.

W Narnii mieszkają różne dziwne stwory, nie brak tu smoków, karłów, olbrzymów czy faunów. Są też różne zwierzęta, jednak poza wyglądem niewiele mają wspólnego z tymi, jakie mieszkają na ziemi. Przede wszystkim dlatego, że mówią ludzkim głosem, mają też ludzkie zainteresowania, problemy i uczucia. Rodzina Bobrów wydaje się zupełnie zwyczajną miłą rodziną, z troskliwą i zapobiegliwą mamą oraz mądrym i opiekuńczym tatą. W Narnii mieszkają też wilki, choć te okazują się nastawione wrogo. Jednak większość mieszkańców jest miłego usposobienia, jak na przykład faun Tumnus, pracowite i uczynne myszy, a przede wszystkim potężny i mądry Wielki Lew, prawowity władca Narnii.

Narnia to kraina rządząca się swoimi prawami. Istnieje tu wiele przepowiedni i niepisanych reguł, znanych tylko niektórym. Jedna z takich przepowiedni mówi, że Biała Czarownica straci swoją władzę, gdy do walki przeciwko niej stanie Wielki Lew oraz dwie córy Ewy i dwóch synów Adama. W Zamku Ker-Paravel czekają nawet cztery trony na dzień ich zwycięstwa. Inne prawo mówi, że Biała Czarownica może zabić każdego zdrajcę na Kamiennym Stole, w przeciwnym razie cała kraina zostanie pochłonięta przez ogień i wodę. Na to prawo powołuje się Jadis, żądając wydania Edmunda. Biała Czarownica nie wie jednak, że są jeszcze starsze prawa rządzące w Narnii. Jedno z nich przewiduje, że jeśli ktoś niewinny poświęci się dobrowolnie za zdrajcę i odda swoje życie, Kamienny Stół pęknie a jego niewinna ofiara powróci do świata żywych. Dlatego Jadis zgadza się na ofiarę Aslana.

Do Narnii nie jest łatwo trafić, nie zawsze można się też z niej wydostać. Przejścia mają swoją duszę, czasem są otwarte, a czasem znikają. Toteż nie każdy może tam wejść. Ważne jest też, by jeśli się już tam wejdzie, zapamiętać to miejsce i umieć je potem odnaleźć.

Narnia to kraina pełna magii. Cudowną moc mają ludzie, zwierzęta i przedmioty. Biała Czarownica posiada różdżkę, którą zamienia swoich wrogów w głazy. Może też uzależniać od siebie inne osoby za pomocą ptasiego mleczka. Ponadto panuje nad siłami ciemności, które przywołuje zaklęciami Na szczęście są tam też siły dobra na przykład święty Mikołaj, który rozdaje różne przedmioty o nadzwyczajnych właściwościach, i tak Łucja dostaje od niego eliksir zdolny uleczyć każdą ranę, a Zuzanna róg, który ma moc sprowadzania pomocy.

Ponadto w Narnii dzieją się wspaniałe rzeczy, dzieci zostają królami, zło ulega przed dobrem. A wszystkiemu towarzyszy magia. Czasem pojawia się na przykład Biały Jeleń, który ma moc spełniania życzeń. Narnia to kraina nieprzewidywalnych zdarzeń, gdzie wszystko jest możliwe.

Podobne wypracowania do Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii” - napisz przewodnik po cudach krainy Narnii