Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw kobiety w romantyzmie i pozytywizmie - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kobieta od wieków jest jednym z najbardziej popularnych motywów, jakie porusza literatura. Postać kobiety stała się inspiracją do napisania wielu dzieł, czy to poetycznych, czy prozatorskich. Jest ona wszechobecna także w dramacie, malarstwie, architekturze. Jest symbolem pokusy, chaosu, intrygi, zmysłowości, ale i macierzyństwa oraz natury. Przez różne epoki przedstawiana była w zupełnie inny sposób. Romantyzm wynosił ją na piedestał, pozytywizm natomiast ukazywał głównie w otoczeniu i w tle jej rodziny oraz społeczeństwa.

Najbardziej reprezentatywnym przedstawieniem kobiecej postaci w literaturze romantyzmu jest kreacja Lotty, ukochanej Wertera z „Cierpień młodego Wertera” Johana Wolfganga Goethego. Tutaj kobieta reprezentuje wszystko, co czyste, dobre i anielskie. W książce znajdziemy drobiazgowy opis Lotty wyidealizowanej, pozbawionej jakichkolwiek wad, słabości, przywar. To postać perfekcyjna, której Werter nie śmie nawet dotknąć w obawie przed zbrukaniem jej swoją świeckością. Lotta to kobieta anielska, przynależąca w mniemaniu bohatera do sfery sacrum. Jest to świętość nieosiągalna, na wskroś dobra (opiekuje się młodszym rodzeństwem) i przy tym wykształcona (czyta klasykę, „Pieśni Osjana”).

Innym...

Podobne wypracowania