Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Raki” - interpretacja, analiza fraszki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wśród licznych fraszek autorstwa Jana Kochanowskiego nie znajdziemy chyba bardziej kunsztownej i dopracowanej niż „Raki”. Z pozoru jest to krótki utwór opiewający zalety rodzaju żeńskiego. Podmiot liryczny stawia się w roli nauczyciela i mentora opowiadającego mniej doświadczonym słuchaczom o cechach kobiet i wymaganym do nich stosunku. Jednak ten niepozorny wierszyk ma w sobie sekretną treść, która całkowicie zmienia jego wydźwięk.

„Raki” to utwór z gatunku (łac.) „versus cancrini”. Metoda komponowania takich wierszy. zapoczątkowana przez greckiego poetę Sotadesa polega na stworzeniu takiej konstrukcji, która pozwoli na dwojakie odczytanie treści wiersza. Możliwa jest więc lektura od prawej i lewej strony lub od początku i od końca wiersza.

W starożytności wiersze takie pisano, by pod płaszczykiem stosowności przemycić niecenzuralną lub żartobliwą treść. Czytelnik ceni tego rodzaju popisy, gdyż uruchamiają one niewykorzystywane w przypadku lektury „zwykłych” wierszy zdolności percepcji. Oprócz mistrza z Czarnolasu raki konstruować próbowali także Jan Andrzej Morsztyn oraz Jakub Trembecki.

Kochanowski wymienia liczne zalety kobiet, takie jak stałość, wierność,...

Podobne wypracowania