Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - obraz zakonu krzyżackiego w „Krzyżakach”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakon krzyżacki, a właściwie Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, przybył do Polski na prośbę księcia Konrada Mazowieckiego w 1226 r. Początkowo otrzymał w dzierżawę ziemię chełmińską, aby stamtąd bronić Mazowsza przed najazdami ze strony Prus. Z czasem jednak Zakon urósł w siłę, domagając się coraz większych obszarów ziemi. Wybudowawszy twierdzę w Malborku stał się realnym zagrożeniem dla państwa polskiego, zwłaszcza, że po pozorem tępienia pogańskich obyczajów na Litwie i w Polsce działał pod zwierzchnictwem i przy błogosławieństwie najważniejszej osoby średniowiecznej Europy – papieża.

Krzyżacy w powieści Sienkiewicza są ukazani jako obłudnicy i chciwi łupieżcy. Kuno Lichtenstein, krzyżacki poseł, dumny i wyniosły, mściwie doniósł o pomyłce Zbyszka i pozornie pełniąc obowiązki posła – aby donieść o dokonanym nań rzekomym zamachu – bez skrupułów doprowadziłby do śmierci polskiego rycerza. Skrywana wrogość doskonale jest także widoczna w postawie mistrza zakonu, który mówiąc o wspaniałości Boskiego miłosierdzia i obowiązku miłowania bliźniego, pozostaje bez litości na prośby Maćka o ułaskawienie bratanka. O okrucieństwie i zachłanności zakonników świadczą liczne...

Podobne wypracowania