Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Przesłanie Pana Cogito” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pan Cogito to bohater cyklu utworów Zbigniewa Herberta. Jego nazwisko pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „myślę”.

Pan Cogito to postać, która nie pozostaje obojętna wobec otaczającego ją świata. Obserwuje, zadaje pytania i wciąż poszukuje odpowiedzi. Często sięga po kulturowe wzorce minionych wieków, w nich szukając wskazówek niezbędnych do samodoskonalenia się. Podkreślić bowiem należy, że Pan Cogito dąży do doskonałości, wierząc, że naprawianie świata trzeba zacząć od siebie.

W „Przesłaniu Pana Cogito” Herbert wskazuje, jaką postawę wobec współczesnego świata powinien przyjąć człowiek. Utwór jest organizowany przez kolejne wezwania „idź”, „bądź odważny”,„strzeż się”. Wezwania są tak bezkompromisowe jak postawa, do której nawołują. Za wzór stawia poeta dawnych bohaterów: Rolanda, Hektora i Gilgamesza - trzech wielkich wojowników wywodzących się z różnych kręgów kulturowych. Herbert pokazuje w ten sposób, że konsekwentna i bezkompromisowa postawa wobec rzeczywistości nie jest niczym nowym, co więcej - jest zachowaniem archetypowym, obecnym w zbiorowej  świadomość niezależnie od czasu i miejsca. Za pośrednictwem...

Podobne wypracowania