Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wolter „Kandyd”, Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat” - porównanie wizji świata

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Aldousa Huxleya pt.: ,,Nowy wspaniały świat” została napisana dwa wieki później niż powiastka filozoficzna Woltera - ,,Kandyd, czyli optymizm”. Pomimo tej dużej różnicy czasowej utwory podejmują zbliżoną tematykę - w obu przypadkach pisarze prezentują nam wizje idealnego, szczęśliwego społeczeństwa, chociaż wyobrażenie o nich mają zupełnie inne.

Wolter - osiemnastowieczny filozof - stworzył wspaniały obraz opływającej w złoto i drogocenne kamienie krainy. Po wielu podróżach i przygodach Kandyd wraz ze swym małym przewodnikiem Kakambo docierają do niezwykłego miejsca. Od razu uderza ich jakiś cudowny blask bijący z murów i domostw. Wszędzie ,,użyteczne łączyło się z przyjemnym”. Drogi zapełnione były lśniącymi pojazdami zaprzężonymi przez wielkie, czerwone barany. Dzieci grały na ulicy w ,,palanta”. Wszystkie ubrane były w podarte ,,w strzępy” złotogłowie, w rękach trzymały wysadzane złotem, szmaragdami i rubinami rakiety. Ulice pokryte były prawdziwym złotym piaskiem. Kandyd i Kakambo dotarli w końcu do jakiegoś domostwa, które dorównywało pięknością najdroższemu europejskiemu pałacowi. Ludzie rozmawiali tu po peruwiańsku. Natychmiast podano przybyszom ,,kilka rodzajów zup, z których...

Podobne wypracowania