Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kubizm - przedstawiciele. Kubizm w malarstwie

kubizm, malarstwo, rzeźba, Pablo Picasso, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kubizm jako awangardowy kierunek w sztukach plastycznych zaczął kształtować się na początku XX wieku pod wpływem twórczości dwóch wielkich malarzy – Pabla Picassa i Georgesa Braque’a. Pejzaże drugiego z nich, pochodzące z przełomu 1905/1906 roku, stały się inspiracją do stworzenia nazwy dla awangardowej techniki artystycznej, wprowadziły bowiem nowy typ obrazowania, polegający na zastąpieniu naturalistycznych kształtów odrealnionymi, zgeometryzowanymi bryłami. Z łacińskiego sformułowania „cubus”, oznaczającego kostkę lub sześcian, jeden z krytyków sztuki – Louis Vauxcelles – ukuł pojęcie „kubizmu”, z którym dwaj prawodawcy kierunku przez długi okres nie utożsamiali swojej twórczości.

Pablo Picasso rozpoczął swoją edukację artystyczną w rodzinnej Hiszpanii, jednak najważniejszym dla jego wczesnej twórczości okresem zdaje się czas spędzony na studiach w Paryżu, gdzie zainspirował się dziełami Henriego de Toulouse-Lautreca. W pierwszych latach XX wieku, pozostając pod wpływem symbolizmu i neoimpresjonizmu, artysta tworzył głównie melancholijne obrazki z życia paryskiej biedoty, stąd ten okres jego twórczości określa się jako „błękitny”. Dzieła tworzone...

Podobne wypracowania