Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” jako metafora ludzkiego losu. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowiadanie Ernesta Hemingwaya, pt. „Stary człowiek i morze” przedstawia historię o starym rybaku Santiago, mieszkającym w małej wiosce u wybrzeży Kuby. Po osiemdziesięciu czterech dniach bezowocnych połowów wypływa w morze, aby złowić, jak się okazuje, prawdopodobnie największą rybę w swoim życiu. Utwór nie opowiada jedynie o jednym dniu starego rybaka, który wypływa na połów. Kryje się w nim wiele prawd życiowych, które czytelnik może odnieść do własnego życia.

Utwór Hemingwaya opowiada o losie człowieka. Santiago, jak sam mówi, urodził się po to, by być rybakiem. Do tego został stworzony, tym żył, choć jako młody i silny człowiek mógł wybrać wiele dróg. Postanowił zająć się tym, do czego jak sądził, był predestynowany. Lata młodości przeminęły i nadszedł dzień, w którym stary Kubańczyk wypłynął samotnie w morze. Jego przeczucia ziściły się i złowił wielkiego marlina. Przypłacone było to wielkim wysiłkiem fizycznym. Jego spracowane i poranione dłonie krwawiły. Sznurek, na którym trzymał rybę wpijał mu się w plecy. Ryba ciągnęła jego łódź godzinami, silna i niestrudzona w przeciwieństwie do starca, który odczuwał fizycznie negatywne skutki walki. Myślę, że każdy z nas...

Podobne wypracowania