Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wywiad z Adamem Mickiewiczem na temat jego życia i twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

- Maria Wereszczakówna stała się nie tylko elementem Pana twórczości jako ideał kobiety i miłości do niej, ta muza na stałe weszła również do polskiej świadomości kulturowej jako jej część. W jakich okolicznościach poznał Pan tę, do której adresowany jest wiersz Do M***?

- Marylę poznałem podczas wakacji w roku 1818, kiedy to razem z moim przyjacielem i towarzyszem filomatą – Tomaszem Zanem – przebywaliśmy w majątku Tuchowicze, który należał do rodziny Wereszczaków. Panna Maryla, która była moją rówieśnicą, a miałem wówczas 22 lata, oczarowała mnie swoją osobą całkowicie. Miała w sobie tyle uroku i energii, że mogłaby nimi obdarować kilka kobiet. Zaimponowała mi dużym oczytaniem. Wracałem jeszcze kilkakrotnie na wakacje do Tuchowicz i były to jedne z najszczęśliwszych chwil w moim życiu.

- Ale ostatecznie ożenił się Pan z Celiną Szymanowską?

- Tak. Cecylia, jak się szybko okazało nie była moją drugą połową. Wiem, że ślub z nią zszokował polską emigrację, jako że uważano ją za osobę ekstrawagancką i niepasującą do mnie. Jednak Cecylia była matką sześciorga moich dzieci.

Od daty wydania „Ballad i romansów” w 1822 roku umownie rozpoczyna się w historii...

Podobne wypracowania