Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Omyłka” - problematyka noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela Bolesława Prusa ukazuje w niezwykle poruszający sposób, jak wiele zła może wyrządzić ludzka głupota, uprzedzenia i obiegowe opinie.

Słowo „omyłka” oznacza bezsporną, niezamierzoną, drobną, ale istotną pomyłkę, która w odniesieniu do ludzi z miasteczka okazała się być napiętnowaniem losu bohatera wojennego, a ostatecznie jego haniebnej, niezasłużonej śmierci. 

Relacja siedmioletniego Antka ukazuje czytelnikowi niespokojne czasy XIX wieku, kiedy walka o niepodległość przybrała kształt kolejnego już powstania – w styczniu 1863 roku. Dość spokojne małe miasteczko dzieli się na „porządnych” obywateli, prawych i stojących na straży moralności oraz człowieka z marginesu, szpiega na który zepchnęli go jego właśni rodacy. 

Chłopiec nie rozumiejąc jeszcze dorosłych spraw, nie wie, dlaczego chata stojąca na 

uboczu jest obiektem nienawiści ludzkiej i instynktownie budzi w nim niepokój, co wywołane jest zachowaniem dorosłych wobec tego miejsca. Antek jest również świadkiem nagonki zorganizowanej przez tę „sprawiedliwą i dobrą” społeczność małomiasteczkową na staruszka wychodzącego ze sklepu.

Dopiero, gdy Władek, starszy brat Antka, który zostaje...

Podobne wypracowania