Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przypowieści biblijne - „Przypowieść o talentach” - streszczenie, opracowanie

przypowieść o talentach, przypowieści, Stary Testament

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść to utwór epicki, wierszowany lub prozaiczny. Fabuła paraboli (a więc przypowieści) jest dość schematyczna i – z tego względu – przejrzysta, jako że służy przedstawieniu prawd moralnych wszystkim ludziom, niezależnie od ich poziomu wiedzy czy doświadczenia. Ukazuje ona właściwą drogę postępowania. Pod dosłownym znaczeniem tekstu, kryje się również głębszy sens. Przypowieść jest krótką formą wypowiedzi, pokrewną baśni czy mitowi. Wiele przykładów paraboli można odnaleźć w Nowym Testamencie. Uniwersalny i ponadczasowy charakter kryje między innymi „Przypowieść o talentach”.

Opis tej przypowieści zamieścił w swojej Ewangelii św. Mateusz. W skrócie jej fabuła przedstawia się następująco: pewien człowiek wyruszający w podróż wezwał sługi i podzielił między nimi swój majątek. Każdy otrzymał część według posiadanych zdolności. Jednemu podarował pan pięć talentów, kolejnemu dwa, a ostatniemu jeden, po czym wyjechał. Dwaj pierwsi postanowili podwoić otrzymaną przynależność i oddali ją bankierom. Ten, który otrzymał najmniej, okazał się głupcem i zakopał talent w ziemi. Po pewnym czasie pan powrócił i począł rozliczać swoje sługi. Pochwałę zyskali dwaj pierwsi, którzy wzbogacili...

Podobne wypracowania