Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Jądro ciemności” – problematyka psychologiczna i moralna powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Conrad w „Jądrze ciemności” ukazuje zachowania ludzi w sytuacji zderzenia się dwóch kultur. Analizuje przyczyny, dla których Europejczycy oderwani od swojego kontynentu zachowują się zupełnie inaczej niż do tej pory. Utwór Conrada jest też próbą odpowiedzi na pytanie o możliwość poznania drugiego człowieka. Postać Kurtza jest tu charakteryzowana z różnych punktów widzenia, a jego jednoznaczna ocena jest właściwie niemożliwa.

Właściwie wszyscy Europejczycy, którzy przyjechali kolonizować Afrykę, poza Marlowem, ulegają jakiejś przemianie wewnętrznej łamiąc zasady moralne, których najprawdopodobniej nie odważyliby się naruszyć na starym kontynencie. Najwyraźniej widać to na przykładzie Kurtza. Jak podaje narrator: „(...) Dawny, realny Kurtz kształcił się częściowo w Anglii i – jak sam łaskawie oświadczył – sympatie jego leżały po właściwej stronie. Matka jego była na wpół Angielką, ojciec – na wpół Francuzem. Cała Europa złożyła się na Kurtza”. Jest on przedstawicielem europejskich wartości. Jednak zetknięcie się z Afryką, oderwanie się od europejskiej cywilizacji, zmienia „dawnego, realnego Kurtza”, wyzwala w nim wszystko, co najgorsze. Kurtz czuje się...

Podobne wypracowania