Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opowiadania Marka Hłaski - sposób konstrukcji bohatera

Marek Hłasko swoimi opowiadaniami wyraża bunt przeciwko szarej rzeczywistości Peerelu. Konstruując świat przedstawiony buntuje się także przeciwko wytycznym socrealizmu, według których sceneria opisywanych wydarzeń powinna być piękna, wyidealizowana, nastająca optymistycznie. Podobnie było z bohaterami. Socrealizm postulował wprowadzanie postaci z entuzjazmem oddających się pracy, wyrabiających narzucone od góry normy. Praca zaś miała zapewnić szczęście rodzinne, samospełnienie i dostatni, godziwy i szczęśliwy byt. W swoich opowiadaniach Hłasko obala te wszystkie mity. Świat jest tu szary, brudny, wyziera z niego nuda i poczucie beznadziei. Ludziom często towarzyszy alkohol, nie mają ambicji.

Główni bohaterowie opowiadań Hłaski również nie przystają do socrealistycznego wzorca. Najczęściej są to młodzi ludzie, przedstawiciele tak zwanego pokolenia straconego. Są pełni nadziei, ideałów. Mają swoje plany i marzenia, chcą zmieniać na lepsze otaczający świat. To wszystko jednak skazane jest na klęskę w zderzeniu z brutalną rzeczywistością pełną ludzkiej agresji i wulgarności.

Mężczyźni odgrywający główne role w prozie Hłaski to zazwyczaj młodzi ludzie, osamotnieni, wyobcowani. Możemy ich porównać do romantycznych bohaterów...

Podobne wypracowania