Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pawlikowska-Jasnorzewska a Skamander - Pawlikowska jako pierwsza dama Skamandra

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Dwudziestolecie międzywojenne, Skamander, poezja,

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Skamander to polska grupa poetycka, którą tworzyli Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz. Nie mieli oni wspólnego programu literackiego, gdyż uważali, że takie odgórne narzucanie treści krępuje poezję. Oczywiście kierowali się podobnymi wytycznymi, jak chociażby kult codzienności tudzież witalizm w poezji. Ich więzy szczególnie widoczne były poza działalnością twórczą (jako aktem indywidualnym). Organizowali odczyty w kawiarni Pod Picadorem, angażowali się w działalność kabaretową. Tak silna i barwna grupa nie mogła nie zwrócić na siebie uwagi innych artystów. Jedną z postaci, które pozostawały pod wrażeniem piątki literatów, była Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Poetkę ze Skamandrem połączyły nie tylko indywidualne kontakty, ale także wspólne zainteresowania i postulaty poetyckie. Kult nowoczesności, upoetycznienie przedmiotów codziennego użytku, witalizm, eksperymenty z formą i słowem. To wszystko możemy odnaleźć w twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Zarazem wiersze artystki nigdy nie straciły swojego indywidualnego wymiaru, dlatego możemy uznać, że pozostawała w zgodzie z założeniami grupy, która szczególnie dbała...

Podobne wypracowania