Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - Czy chciałabyś uczyć się w szkole z XIX wieku?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szkoła to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszej wczesnej młodości. Tu rodzą się pierwsze przyjaźnie i kształtują się zainteresowania. Tutaj uczymy się funkcjonowania w grupie. Szkoła wymaga od nas dyscypliny i samodzielności. Jest granicą przebiegającą między dzieciństwem a dorosłością.

W książce pt.: „Wspomnienia niebieskiego mundurka” Wiktor Gomulicki opisał szkołę drugiej połowy XIX wieku. Akcja jego powieści dzieje się w szkole w Pułtusku. Budynek szkoły jest częścią klasztoru benedyktyńskiego, co ma istotny wpływ na reguły obowiązujące w szkole. Bohaterami są sami chłopcy, gdyż wówczas szkoły koedukacyjne były rzadkością. Wiązało się to z odmiennym podejściem do edukacji chłopców i dziewczynek, a co za tym idzie zróżnicowaniem programów nauczania i wyborem przedmiotów. Uczniowie uczą się między innymi łaciny, rosyjskiego, polskiego oraz kaligrafii. Obowiązuje ich specjalny strój szkolny - tytułowy niebieski mundurek. W szkole panuje dyscyplina, którą młodzi chłopcy często jednak naginają.

Dzisiejsza szkoła wygląda zupełnie inaczej, choć w niektórych szkołach przywrócono obowiązek noszenia mundurków. Dzisiaj nie obowiązuje już nauka łaciny i kaligrafii, jednak...

Podobne wypracowania