Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Treny” - charakterystyka Urszuli Kochanowskiej

Urszula Kochanowska była przedwcześnie zmarłą córką poety Jana Kochanowskiego oraz bohaterką wydanych w 1580 r. w Krakowie ,,Trenów”, które stanowią swoisty filozoficzny poemat, w którym poeta poruszył problematykę moralną, religijną i światopoglądową. Urszula Kochanowska w chwili śmierci miała 2,5 roku i jako taka zostaje przedstawiona w ,,Trenach”. Mała bohaterkę jesteśmy w stanie scharakteryzować tylko poprzez opisy zawarte w trenach z perspektywy poety, ojca dziecka, Jana Kochanowskiego. W wielu trenach pisarz przedstawia córkę jako żywe, nadmiernie ruchliwe, wesołe i urocze dziecko. Poeta bardzo szczegółowo opisuje codzienne zachowanie córki, znamy bowiem jej strój, gesty, ruchy. Wiemy także, że pomimo młodego wieku, Urszulka była bardzo rozsądnym i przywiązanym do rodziców dzieckiem. Zawsze starała się, by nie przysporzyć wielu problemów rodzicom, o czym świadczy fragment Trenu VIII, który brzmi:

,,Nie dopuściłaś nigdy matce się frasować
Ani ojcu myśleniem zbytnim głowy pasować:
To tego, to owego wdzięcznie obłapiając
I onym swym uciesznym śmiechem zabawiając”. 

Z kolejnego, XII Trenu, dowiadujemy się, że bohaterka była bardzo posłusznym, roztropnym, skromnym, pobożnym, pracowitym i utalentowanym dzieckiem, które przynosiło rodzicom tylko chlubę i radość. 

Trudno jednak scharakteryzować bohaterkę, która kształtuje się poprzez swoje czyny, a opis zrozpaczonego ojca. Jak można zauważyć, Kochanowski w kilku Trenach dążył do uwznioślenia córki, próbując przypisać jej niezwykłe talenty oraz niebywałe cechy osobowości. W pewnym momencie porównuje zmarłą córkę do najwybitniejszej poetki greckiej, Safony, co ma na celu przypisanie Urszulce zdolności literackich. Poeta pragnął bowiem, by najmłodsza córka kontynuowała jego dzieło, stając się sławną i cenioną pisarką. Odnosząc się do wszystkich talentów przypisanych Urszulce przez ojca, prawdopodobieństwo, iż poszłaby w ślady ojca jest dość duże, co mogło spowodować pogłębienie żalu po stracie córki. 

Podobne wypracowania do Jan Kochanowski „Treny” - charakterystyka Urszuli Kochanowskiej