Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - charakterystyka bohaterów

Głównym bohaterem powieści jest piętnastoletni Maciek Łańko, który mieszkał w Jerzmanowie. Wychowywał się on bez rodziców. Kiedy był małym chłopcem opuścił go ojciec, a niedługo potem zmarła matka. Bohater mieszkał więc u przyjaciół domu. Poznajemy go jako wrażliwego, a jednak bardzo samodzielnego młodzieńca. Jego największym marzeniem jest odnalezienie ojca i poznanie prawdy o swojej rodzinie. Chłopiec robi wszystko, aby ten cel osiągnąć.

Nie zważając na przeciwieństwa oraz niebezpieczeństwo wyrusza w samotną podróż. Przeżywa wiele niesamowitych przygód. Chociaż na jego drodze pojawiają się kłopoty, zawsze szczęśliwie udaje mu się wyjść z opresji. Jest bohaterem naprawdę odważnym, przecież nie każdy młody człowiek zdecydowałby się na podróż w nieznane. Widzimy także jego spontaniczność, dzięki której szybko umiał podejmować decyzję. Uważam jednak, że nie należy nazywać go nieodpowiedzialnym. Może nie postąpił zbyt mądrze, ale po prostu chciał odszukać ojca i spełnić swoje marzenia. Maciek był osobą serdeczną i otwartą. Dzięki swojemu miłemu usposobieniu z łatwością zawierał nowe przyjaźnie, które często okazywały się naprawdę wartościowe. Za jego ogromną zaletę uważam optymizm i pozytywne nastawienie do ludzi i życia. Maciek nigdy nie winił nikogo za swój ciężki los, starał się być zwyczajnym, wesołym chłopcem. Nawet, gdy ponosił porażki nigdy nie poddawał się, tylko dalej szedł do przodu. Autor książki nadaje mu imię Telemacha, czyli mitologicznego bohatera. On także szuka swojego ojca, który nie wraca z wojny trojańskiej.

Maciek zaprzyjaźnia się z Jojem, który ratuje go z opresji. Mężczyzna mieszkał obok jeziora, w którym niemal chłopiec utonął. Często przychodził tam łowić ryby. Kiedy poznaje historię Maćka postanawia mu pomóc. Zabiera go do siebie i angażuje się w poszukiwania jego ojca. Widzimy zatem, że Jojo jest porządnym i wspaniałomyślnym mężczyzną. Pragnie pomóc chłopcu, ponieważ widzi, jak bardzo mu zależy. Prosi też o pomoc swojego kolegę taksówkarza, który zawozi Maćka do kombinatu.

Chłopiec spotkał też na swojej drodze nieżyczliwe osoby, takie jak bohater Romeo. Była to postać chytra i przebiegła. Romeo udawał, że chciałby zaprzyjaźnić się z Maćkiem, a tymczasem dopuszcza się oszustwa. Główny bohater ma przez niego kłopoty, musi wysiąść z pociągu i uciekać przez kontrolerami.

Podobne wypracowania do Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - charakterystyka bohaterów