Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka romantyzmu - bohater romantyczny jako archetyp

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Archetyp to pojęcie, które stworzyć Gustaw Jung. Oznacza ono pierwowzór zachowań, czyli to, jak sobie podświadomie wyobrażamy, że coś lub ktoś powinno/powinien być, wyglądać, postępować.  Można mówić o archetypie wędrowca, którym jest Odyseusz, słabego (wadliwego) punktu – pięta Achillesa, czy skorzystania z zakazanej pokusy – biblijna Ewa. Można również powiedzieć, że istnieje również  archetyp bohatera romantycznego.

Uważam, że można mówić o kilku rodzajach bohatera romantycznego. Będą to: bohater  bajroniczny – Giaur, mickiewiczowski – Konrad oraz werterowski – Werter Goethego.  Wszystkie te typy bohaterów spajają się w naszej świadomości w jeden obraz – który określić możemy jako archetyp bohatera romantycznego. 

Giaur to bohater pochodzący z poematu George’a Byrona pt.: „Giaur”. Jest to człowiek, który zakochuje się nieszczęśliwie w Lejli – żonie Hassana. Kobieta również odwzajemnia jego uczucie. Kiedy jednak Hassan dowiaduje się o romansie żony postanawia ją ukarać. Lejla zostaje utopiona. Giaur mści jej śmierć – zabijając porywczego męża, po czym ukrywa się w klasztorze. Bohater  Byrona ...

Podobne wypracowania