Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anglia za czasów Elżbiety I i Szekspira

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anglia Szekspira to Anglia pod rządami królowej Elżbiety I. Okres jej panowania to czas rozkwitu gospodarczego i kulturalnego państwa, ale też burzliwych zamieszek na tle religijnym i konfliktów z Francją, Szkocja i Hiszpanią. Od imienia królowej epoka ta nazwana została elżbietańską. 

Dojście Elżbiety do władzy nie było łatwe. Jej ojcem był Henryk VIII, a matką Anna Boleyn. Kiedy Elżbieta miała 3 lata, jej ociec podpisał wyrok śmierci na jej matkę. Anna Boleyn została ścięta. Zbrodni w rodzinie królewskiej było wiele, a prawa Elżbiety do tronu bardzo wątłe. Wydaje się, że te krwawe historie angielskiego królestwa odcinęły swe piętno na twórczości Szekspira.

Okres elżbietański to czas religijnych niepokojów. Henryk VIII odrzucił zwierzchnictwo papieża i sam ogłosił się głową kościoła anglikańskiego. Po jego śmierci stosunki z papiestwem odnowiła katoliczka, Maria I Tudor. Jednym z pierwszych kroków nowo namaszczonej Elżbiety było przywrócenie polityki ojca w tej kwestii. W 1559 roku ogłosiła „Act of Supremacy”, stając się najwyższym zwierzchnikiem kościoła w Anglii. Nabożeństwa odbywały się zgodnie z obrządkiem protestanckim. Katolicy zostali usunięci z urzędów. Taka antykatolicka...

Podobne wypracowania