Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament” - Na czym polega dylemat młodego pokolenia AK-ców w świetle powieści?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Żołnierzem nie przestaje się być. Taka jest ostateczna konkluzja dotycząca losów młodych chłopców, wynikająca z powieści „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego.

Kiedy Maciej Chełmicki postanawia zrezygnować z życia partyzanta, szuka zrozumienia u przyjaciela. Jednak go nie uzyskuje. Andrzej staje się momentalnie zwierzchnikiem chłopaka, a przestaje być przyjacielem. Przyjęte obowiązki nie są sprawą prywatną, nie można się od nich uwolnić jak od niepotrzebnego balastu. Maciek jest zakochany, pragnie móc stworzyć prawdziwa rodzinę. Andrzej traktuje to jak osobista zdradę. Pyta się, czy podczas powstania, Maciek też zostawiłby wszystko bo się zakochał. Według Andrzeja żołnierzem jest się dopóki potrzebuje tego ojczyzna. A Polska nie jest jeszcze wyzwolona.

Maćka dręczą wyrzuty sumienia. Powoli przestaje widzieć cel, który mu przyświecał. Nie wie dlaczego cały czas ma zabijać, dlaczego robi z siebie mordercę. Uświadamia sobie, że nigdy tego nie wiedział, wcześniej po prostu się nad tym nie zastanawiał. Oskarża siebie, wie, że nie może spokojnie odejść i kochać. Jest mordercą. Andrzej próbuje go przekonać. Przypomina mu o honorze. To nie jest wierność samemu sobie, ale wierność solidarności, grupie ludzi,...

Podobne wypracowania