Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julio Cortazar - biografia, życiorys

Julio Cortazar urodził się 26 sierpnia 1914 roku w Brukseli. Miał jednak argentyńskie korzenie. Jego rodzicie byli Argentyńczykami, a artysta właśnie tam się wychowywał i uczył. Rodzice Cortazara rozwiedli się, gdy był on jeszcze małym chłopcem. Większość swojego młodego życia pisarz spędził z matką i siostrą. Często chorował i zmuszony do leżenia w łóżku – czytał. Jego ulubionym pisarzem był Juliusz Verne.

Mężczyzna nie ukończył studiów i nie uzyskał wykształcenia wyższego. Mimo tego, był uznanym i lubianym nauczycielem. Zaczął nauczyć już w wieku 18 lat. Był nawet wykładowcą w prowincjonalnych szkołach wyższych. W roku 1944 objął stanowisko profesora literatury francuskiej na Uniwersytecie Narodowym Cuyo. W latach pięćdziesiątych wyemigrował do Francji, ponieważ był w opozycji do rządu ówczesnego władcy Juana Domingo Perona.

Nowy kraj okazał się dla niego prawdziwym domem i pisarz pozostał tam już do końca życia. Od roku 1952 pracował jako tłumacz dla organizacji UNESCO. Udzielał się też społecznie. Walczył o prawa ludzi mieszkających w Ameryce Łacińskiej. W życiu osobistym długo poszukiwał szczęścia, był żonaty aż trzy razy.

Swoje pierwsze teksty Cortazar zaczął tworzyć już jako młodzieniec, ale najwspanialsze dzieła powstały, kiedy mieszkał w Paryżu. Pierwszy tomik sonetów opublikował pod pseudonimem Julio Denis, ale potem zrezygnował z tego pomysłu. Utwory podpisywał prawdziwym nazwiskiem. W 1949 opublikował opowieść „Los Reyes”, który oparty był na micie o Tezeuszu i Minotaurze. Pisarz znany był ze swoich opowiadań, a do najbardziej znanych należą zbiory: „Bestiario”, „Final del juego” („Ostatnia runda”), „Las almas secretas”. Cortazar opublikował także kilka powieści, między innymi „Los Premios”, „Libro de Manuel” („Książka dla Manuela”) czy też „Grę w klasy”. Jego twórczość była naprawdę różnorodna, ponieważ pisywał też poezję oraz dramaty. Zajmował się również tłumaczeniem zagranicznych dzieł (między innymi Poe).

Julio Cortazar zmarł 12 lutego 1984 roku w Paryżu. Przyczyną zgonu była prawdopodobnie białaczka. Pisarz został pochowany na paryskim cmentarzu obok swojej ostatniej żony.

Podobne wypracowania do Julio Cortazar - biografia, życiorys