Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julio Cortazar - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julio Cortazar urodził się 26 sierpnia 1914 roku w Brukseli. Miał jednak argentyńskie korzenie. Jego rodzicie byli Argentyńczykami, a artysta właśnie tam się wychowywał i uczył. Rodzice Cortazara rozwiedli się, gdy był on jeszcze małym chłopcem. Większość swojego młodego życia pisarz spędził z matką i siostrą. Często chorował i zmuszony do leżenia w łóżku – czytał. Jego ulubionym pisarzem był Juliusz Verne.

Mężczyzna nie ukończył studiów i nie uzyskał wykształcenia wyższego. Mimo tego, był uznanym i lubianym nauczycielem. Zaczął nauczyć już w wieku 18 lat. Był nawet wykładowcą w prowincjonalnych szkołach wyższych. W roku 1944 objął stanowisko profesora literatury francuskiej na Uniwersytecie Narodowym Cuyo. W latach pięćdziesiątych wyemigrował do Francji, ponieważ był w opozycji do rządu ówczesnego władcy Juana Domingo Perona.

Nowy kraj okazał się dla niego prawdziwym domem i pisarz pozostał tam już do końca życia. Od roku 1952 pracował jako tłumacz dla organizacji UNESCO. Udzielał się też społecznie. Walczył o prawa ludzi mieszkających w Ameryce Łacińskiej. W życiu osobistym długo poszukiwał szczęścia, był żonaty aż trzy razy.

Swoje pierwsze teksty Cortazar zaczął tworzyć już jako młodzieniec, ale najwspanialsze dzieła powstały,...

Podobne wypracowania