Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia i Biblia jako źródła kultury europejskiej

Zarówno Biblia, jak i mitologia są podstawowymi źródłami kultury i tożsamości europejskiej. Trudno przecenić ich wpływ na moralność człowieka, piśmiennictwo, historię czy ogólnie pojętą sztukę.

Biblia i mity wniosły ogromny wkład w rozwój języka i literatury. Stały się niewyczerpanym dotąd źródłem fabuł, motywów, toposów, ale również frazeologii i stylistyki. To w Biblii oraz mitach odnajdziemy pierwowzory wszystkich najważniejszych gatunków literackich: epiki, liryki oraz dramatu. Bardzo wiele wyrażeń z nich zaczerpniętych weszło na stałe do języka potocznego. Przykładem mogą być: Sodoma i Gomora, wdowi grosz, tyrteizm czy prometeizm.

Źródła biblijne i mitologiczne są także ogromnym źródłem wiedzy dla antropologów, kulturoznawców czy historyków. Dzięki nim możemy uczyć się dziś o wierzeniach starożytnych Greków, czy też lepiej poznać historię narodu żydowskiego zawartą w Biblii. Badacze odnajdują w nich także szczegóły dotyczące architektury, strojów, jedzenia, pogody panującej w tamtym czasie.

Biblia oraz mitologia są także nieustannym źródłem natchnienia dla artystów i pisarzy. Szczególnie w poprzednich epokach praktycznie wszystkie dzieła malarskie czy rzeźbiarskie były transpozycją biblijnych czy mitologicznych wątków i opowieści. Wystarczy wymienić dla przykładu freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Podobnie jest z literaturą. Tomasz Mann napisał powieść „Józef i jego bracia”, która powiada o losach biblijnego Józefa. Warto przytoczyć również „Zmartwychwstanie” Lwa Tołstoja.

Podsumowując, znaczenie Biblii i mitologii jest dla kultury europejskiej ogromne, a ich znaczenie odcisnęło się praktycznie w każdym aspekcie ludzkiej aktywności. Biblia oraz mity greckie budują europejską tożsamość oraz zapewniają ciągłość tradycji.

Podobne wypracowania do Mitologia i Biblia jako źródła kultury europejskiej