Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Pieśń XII” („Nie masz i po drugi raz nie masz wątpliwości”) - interpretacja i analiza pieśni

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zbiory „Pieśni” Jana Kochanowskiego były nawiązaniem do twórczości Horacego – wybitnego poety starożytnego Rzymu. Polski twórca także podejmował bardzo różnorodną tematykę, w której szczególne miejsce zajęły utwory dydaktyczne, światopoglądowe. Przyjrzyjmy się teraz „Pieśni XII” i zastanówmy się o czym mówi jej podmiot liryczny.

Kreacja osoby wypowiadającej się (jak w wielu pieśniach Kochanowskiego) zbliżona jest do wizerunku mówcy, który z ambony podaje kolejne argumenty i spostrzeżenia, byle tylko wywrzeć wpływ na słuchaczy. W tym utworze podmiot liryczny podejmuje temat cnoty będącej najwyższą wartością.

Człowiek jest wartościowy, jeśli jego osobę cechują następujące wartości: szlachetność i prawość. Wtedy przemawia przez niego wspominana wcześniej cnota. Ale w towarzystwie tej zasługi pełznie zawsze zazdrość, która pragnie ująć jej chwały, sprowadzić ją do parteru. To ujmowanie zasług cnocie bierze się z tego, iż to zazdrość chciałaby zbierać wszelkie zasługi i być opromieniona chwałą. Jej przeciwieństwo nie dba o to, gdyż jak mówi podmiot liryczny: „Cnota (tak jest bogata) nie może wziąć szkody Ani się też ogląda na ludzkie nagrody; Sama ona nagrodą...

Podobne wypracowania