Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michel de Montaigne - biografia, życiorys

Michel de Montaigne urodził się 28 lutego 1533 roku w francuskim regionie – Akwitanii. Przyszedł na świat w bardzo bogatej rodzinie. Ojciec był katolickim żołnierzem, a dziadek kupcem ryb. Rodzicie dokładnie obmyślili plan kształcenia syna. Jako mały chłopiec zamieszkał z biedniejszą rodziną, aby poznać specyfikę życia niższej warstwy społecznej. Po odbyciu tej nauki, powrócił do zamku i kontynuował zdobywanie wszechstronnej wiedzy.

Priorytetem dla ojca Michela był język łaciński oraz muzyka. To właśnie tym dwóm dziedzinom przyszły artysta poświęcał najwięcej czasu. W roku 1593 Montaigne został wysłany do słynnej szkoły z internatem w Bordeaux. Po skończeniu tego szczebla edukacji, rozpoczął studia prawnicze w Tuluzie. Szybko znalazł pracę i rozwijał swoją karierę polityczną. Najpierw objął stanowisko doradcy Trybunału w Perigueux, potem został doradcą Parlamentu w Bordeaux.

Jego przygoda z literaturą rozpoczęła się wówczas, gdy na prośbę ojca Montaigne rozpoczął tłumaczenie katalońskich pism. Potem całkowicie wycofał się z życia publicznego i  odizolował się nawet od rodziny. Swój czas spędzał w bibliotece zamkowej i pracował nad dziełem swojego życia. Były to „Eseje” („Próby”) po raz pierwszy wydane w roku 1580. Montaigne uważany jest za twórcę tego nowego gatunku literackiego. W tym dziele autor poruszał rozmaitą problematykę, zajął się człowiekiem z każdej perspektywy, badał literaturę, a także filozofię. Wypowiadał się na temat rodziny, małżeństwa, społeczeństwa i edukacji. Zbiór tych prac był wyrazem jego refleksji i światopoglądu.

O jego życiu prywatnym zadecydowali rodzice. Montaigne ożenił się z Francoise de Montaigne le Cassaigne i miał z nią szóstkę dzieci. Pisarz cierpiał na kamicę nerkową, którą odziedziczył po ojcu. Często chorował i miał bardzo słaby organizm. W latach osiemdziesiątych XVI wieku rozpoczął podróże po całym świecie, których celem miało być znalezienie lekarstwo na tę ciężką wówczas chorobę. Lekarstwa nie znalazł, wrócił do Bordeaux, aby objąć stanowisko burmistrza.

Michel de Montaigne zmarł w roku 1592 w swoim rodzinnym zamku, i został pochowany niedaleko posiadłości. Natomiast jego serce zostało przeniesione do kościoła parafialnego rodziny Montaigne.

Podobne wypracowania do Michel de Montaigne - biografia, życiorys