Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Emancypantki” - opracowanie powieści

Powieść Bolesława Prusa poruszała niezwykle ważne problemy społeczno-obyczajowe, zważywszy na czas jej powstania. Kobiety wówczas nie miały wielu praw, a społeczeństwo stawiało przed nimi spore ograniczenia. Bohaterki powieści próbowały żyć inaczej, zgodnie z własnymi przekonaniami. Chciały być niezależne i samodzielne.

Dzięki lekturze poznajemy losy kilku kobiet. Pani Latter jest właścicielką pensji dla panien. Stara się być gospodarna i przedsiębiorcza, chociaż nie jest jej łatwo. Ma sporo długów, a syn Kazimierz przysparza jej nowych kłopotów. Mimo to kobieta próbuje być dzielna i nie chce opowiadać wszystkim o swoich kłopotach. W końcu jednak zrozpaczona sytuacją w amoku rzuca się do rzeki i ginie. Jej historia pokazuje, jak trudno było samotnej kobiecie poradzić sobie z problemami. Jedynym wyjściem z kłopotów mogłaby być pożyczka. 

Także nauczycielka, Magdalena Brzeska nie ma łatwego życia. Jej największym marzeniem jest otwarcie własnej, elitarnej szkoły dla panien. Wraca do rodzinnego miasta i otwiera upragnioną placówkę. Nikt jednak nie rozumie jej postępowania, nawet matka. Uważa ona, że Magda jak najszybciej powinna wyjść za mąż, a nie zajmować się karierą. Społeczeństwo też nie jest przychylne młodej nauczycielce i prowadzonej przez nią szkole.

W podobnej sytuacji była Pani Howard, nauczycielka na pensji pani Latter. Była ona zagorzałą emancypantką i pragnęła kształcić dziewczynki inaczej niż do tej pory. Kobiety w jej mniemaniu nie zasługiwały jedynie na zajmowanie się domem i usługiwanie mężowi, mogły przecież odnieść własny sukces.
 
Problematyka powieści jest naprawdę złożona. Ukazane losy kobiecych postaci pokazują nam dwoistość natury ludzkiej. Z jednej strony kobiety pragnęły szacunku i samodzielności, z drugiej zaś marzyły o wielkiej miłości i szczęśliwym życiu rodzinnym. Powieść niesie przesłanie, że nie zawsze jest to możliwe i od każdego zależy, jaką wybierze drogę.

Warto pamiętać, że „Emancypantki” powstały w wieku XIX, a realia tamtych czasów znacznie różniły się od dzisiejszych. Magdalena Brzeska nie odniosła sukcesu. Nie udało jej się prowadzenie szkoły, nie zaznała także osobistego szczęścia i miłości. Współcześnie zapewne byłoby inaczej, ponieważ kobiety jednocześnie dbają o swój rozwój i karierę oraz zakładają rodziny.

Powieść Prusa przedstawia stosunki społeczne ludzi tamtego okresu oraz normy obyczajowe. Poznajemy kobiety, które nie miały wystarczającej siły przebicia, aby wytrwać i spełnić swoje marzenia.

Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Emancypantki” - opracowanie powieści