Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - Jan Kazimierz - opis

Jan II Kazimierz Waza to postać historyczna, król Polski panujący w latach 1648–1668. Jest on oceniany bardzo różnie przez historyków, choć przeważają głosy krytyki. Nie przypadkowo za panowania tego króla miał miejsce najazd Szwedów. Janowi Kazimierzowi zarzuca się, że był władcą słabym, nie zaangażowanym w politykę, oddającym się beztroskim rozrywkom i tchórzliwym. Z powieści Sienkiewicza wyłania się jednak inny obraz króla, zdecydowanie pozytywny.

Sienkiewicz nie odbiega od faktów historycznych, wprowadza do utworu także liczne postaci historyczne. Jednak zarówno zdarzenia jak i osoby są beletryzowane. W przypadku króla Kazimierza zabieg ten zmierza przede wszystkim do idealizacji osoby władcy. Trzeba pamiętać, że trylogia pisana była „ku pokrzepieniu serc”, miała ukazywać dawne dzieje zniewolonego kraju. Stwarzać obraz Polski niepodległej, potężnej i dumnej. W tej sytuacji na czele narodu musiał stać władca godny szacunku, odważny i oddany sprawom ojczyzny.

Wierność królowi jest ukazana jako cnota i przejaw patriotyzmu. Opowiedzenie się Kmicica po stronie Radziwiłła jest powszechnie uznane za zdradę. Jan Kazimierz to jedyny prawowity władca. Król zostaje przedstawiony...

Podobne wypracowania