Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - charakterystyka Ciamciary

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść dla młodzieży pt. „Sposób na Alcybiadesa” autorstwa Edmunda Niziurskiego ukazała się po raz pierwszy w 1964 roku. Doczekała się również licznych wznowień i kilku ekranizacji. W 2002 roku została włączona do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży, obowiązkową lekturą dla uczniów szkół podstawowych była jednak już od dawna.

„Sposób na Alcybiadesa” opowiada historię chłopców uczących się w szkole męskiej im. Lindego w Warszawie. Pośród wielu drugoplanowych postaci najważniejszymi bohaterami są uczniowie osławionej klasy VIII a, w której szczególnie kreatywni okażą się Zenon Zasępa, Józio Pędzelkiewicz, Słabiński zwany „Słabym” oraz Marcin Ciamciara, który opowiada o latach beztroskich dziecinnych figli z perspektywy osoby wkraczającej w dorosłe życie – maturzysty.

Marcin był nazywany przez swoich kolegów Ciamcią. Jako narrator mówi o samym sobie niewiele, w zasadzie jedyną informacją jest ta, że jego ojciec był w przeszłości dyrektorem huty Warszawa. Prawdopodobnie jest jedynakiem i od wczesnego dzieciństwa wychowywał się bez matki.

Ciamcia z czasów VIII klasy jest chłopcem o sporym potencjale intelektualnym, którego...

Podobne wypracowania