Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francois Boucher „Śniadanie” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Śniadanie” Francois Bouchera pochodzi z 1739 roku i należy do gatunku tzw. alegorii rodzajowych. Obraz jest również kwintesencją stylu rokoko, którego Boucher był wybitnym przedstawicielem.

Artysta tematem swego dzieła czyni poranne rodzinne śniadanie. Wszystkie osoby na obrazie skupione są przy małym, drewnianym stoliku zastawionym białym serwisem do herbaty. Po jego lewej stronie siedzi kobieta w ciemnej sukience, trzymająca na kolanach małą dziewczynkę, którą karmi łyżeczką. Nad nią stoi mężczyzna ubrany w szary frak, w dłoni trzymający srebrny dzbanek z herbatą. Po prawej stronie widzimy kobietę ubraną w białą suknię i czerwoną narzutkę, która spogląda w stronę drugiego dziecka, siedzącego nieopodal jej stóp. Dziecko (prawdopodobnie chłopiec) trzyma w rękach zabawki: małego konika, lalkę i wiklinowy koszyczek. Tłem dla tej sceny są bogato zdobione wnętrza pokoju, w tle widać między innymi dwa pozłacane secesyjne świeczniki, półkę z bibelotami, wysokie okno. Kolorystyka obrazu jest zróżnicowana, lecz mało intensywna, kolory wydają się lekko przydymione. Obraz wywołuje u widza poczucie  rodzinnej intymności.

Obrazy takie jak „Śniadanie” pokazują wybitny talent malarza do utrwalania...

Podobne wypracowania