Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Opowiadania” Tadeusza Borowskiego a „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – podobieństwa i różnice

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Różnica między utworami zaznacza się już w sposobie prowadzenia narracji. Bohater „Innego świata” bierze czynny udział w akcji, czasem tylko ją obesrwuje. Zdarza się, że występuje w roli powiernika tajemnic współwięźniów. Posiada dużą wiedzę na temat zachowań postaci, o których opowiada. Grudziński stara się wyłożyć i uzasadnić motywacje psychologiczne bohaterów, tłumaczy dlaczego zachowali się tak, a nie inaczej. Opisując rzeczywistość obozową posługuje się faktami. Podaje dokładny opis obozu, ilość więźniów i rodzaje pracy, jaką wykonują. Świadczy to o doskonałej znajomości rzeczy, które opisuje.

W przypadku „Opowiadań” Borowskiego nie należy utożsamiać bohatera z autorem, choć noszą to samo imię, Tadek. Bohater „Opowiadań” jest kreacją fikcyjną. Narracja prowadzona jest pierwszej osobie. Bohater opowiada o tych zdarzeniach, w których uczestniczył. Nie robi wprowadzenia, nie motywuje działań. Po prostu opisuje fragment rzeczywistości. Postacie nie są pogłębione psychologicznie, nic nie tłumaczy ich zachowań. Narrator ma ograniczoną wiedze o rzeczywistości.

Zarówno w „Innym świecie”, jaki i w „Opowiadaniach” Borowskiego narratorzy powstrzymują...

Podobne wypracowania