Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt pokoleń w wybranych utworach literackich - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt pokoleń istniał od zawsze, przykłady różnicy zdań i światopoglądów między starymi i młodymi odnajdziemy już w Biblii i mitologii, jednak dopiero literatura współczesna potraktowała problem z większą uwagą. Młodzież zaczęto postrzegać jako odrębna grupę, już nie dzieci, ale jeszcze nie dorosłych, grupę mającą własne problemy i zadania życiowe.

Wyraźny konflikt między matką a synem przedstawiła Gabriela Zapolska w „Moralności pani Dulskiej”. Pani Dulska jest typową mieszczką, przestrzegającą konwenansów. Jej moralność jest czysto powierzchowna, dba tylko o opinię innych, a w czterech ścianach domu pozwala na wszystko. Przeciwko temu fałszowi buntuje się jej syn, Zbyszek. Ogłaszając swój zamiar poślubienia Hanki, wypowiada matce oficjalną wojnę. Pani Dulska zatrudniła ładną służącą z cichą nadzieją, że zostanie ona kochanką syna, a tym samym zatrzyma go w domu, ponieważ jego zwyczaj przesiadywania nocami w lokalach uważała za bardzo niestosowny. Cichy romans, nie wykraczający za próg domu, w żadnym razie nie budził jej obiekcji. Nie przewidziała jednak, że syn zechce złamać reguły i postanowi ożenić się z uwiedzioną dziewczyną. Zbyszek nie kieruje się miłością ani nawet szlachetnością, powoduje nim przede wszystkim...

Podobne wypracowania