Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emancypacja kobiet w okresie pozytywizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kwestia emancypacji kobiet pojawiła się w I połowie XIX wieku i związana była z potrzebą uczynienia z kobiety pełnoprawnego członka społeczeństwa, miała na celu nadanie jej statusu prawnego oraz zapewnienie jej solidnej edukacji otwierającej drogę do zdobycia pracy zarobkowej.

Upadek powstania styczniowego spowodował, że wiele ówczesnych rodzin straciło jedyne źródło utrzymania, ponieważ mężczyźni albo polegli w walce albo zostali zesłani na Sybir. W tej sytuacji kobieta musiała stawić czoło przeciwnościom losu i nie chcąc skazywać dzieci na śmierć głodową musiała pójść do pracy. Niestety okazało się, że nie jest to takie proste. Większość zawodów wykonywana była ówcześnie tylko przez mężczyzn. Patriarchat panował od niepamiętnych czasów, a dominująca rola mężczyzn w społeczeństwie była czymś naturalnym. Kobiety aż do lat 90-tych nie mogły głosować, nie miały prawa studiowania na uniwersytetach. Uważano, że nauka jest im niepotrzebna, a kobieta najlepiej sprawdza się w roli matki i gospodyni domowej.

Kobieta mogła wówczas uczyć (i to nie wszystkich przedmiotów: wyłącznie języków obcych, gry na instrumentach, najczęściej na fortepianie, ewentualnie historii lub geografii), pracować w rzemiośle czy przemyśle,...

Podobne wypracowania