Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - streszczenie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Książka opowiada historię piętnastoletniego chłopca, Maćka Łańko. Bohater wyrusza w niesamowitą podróż i przeżywa ciekawe przygody.
Maciek urodził się w Jerzmanowie. Jako mały chłopiec stracił matkę, dlatego też wychowywał się u ciotki Frani. Kiedy zginęła w pożarze fabryki, dzieckiem zaopiekowali się pan Sielicki oraz pani Telichowska. O ojcu bohater nie wiedział prawie nic, ponieważ mężczyzna opuścił rodzinę, kiedy Maciek był mały. Syn znał tatę jedynie z fotografii, którą dawno temu znalazł u cioci Frani.
Pewnego dnia Maciek siedział w stołówce i oglądał telewizję. Zupełnie niespodziewanie na ekranie ujrzał znajomą twarz. Po chwili zorientował się, że mężczyzna ten bardzo przypomina jego ojca. Wówczas postanowił, że odnajdzie go i pozna. Zaczął wypytywać różnych ludzi o tatę, aby zebrać jak najwięcej potrzebnych mu informacji. Wiele osób chwaliło jego ojca, uważało, że był to dobry człowiek. Maciek rozpłakał się, ponieważ przez te wszystkie lata czuł się naprawdę samotny. Wkrótce wyruszył w podróż, której celem było odszukanie ojca. Chłopiec wykupił bilet pociągowy i pełen nadziei udał się nad morze, do Ełku. W pociągu poznał Romea, przebiegłego i chytrego bohatera. Wykorzystuje on Maćka i chłopiec musi uciekać przez kontrolerami z pociągu. Kiedy oddalił się w bezpieczne miejsce, ujrzał przed sobą wspaniałe jezioro. Niedaleko, przy brzegu stał kajak i bohater zadecydował, że przeprawi się nim na drugą stronę wody. Niestety, okazało się ,że łódź była uszkodzona i w jednej chwili napełniła się wodą. Na szczęście w pobliży był Jojo, człowiek, który często łowił ryby w jeziorze. Uratował Maćka i zaprosił go do siebie. Bohaterowie zaprzyjaźnili się i Jojo pomagał w poszukiwaniach ojca.
Chłopiec dzięki nowemu przyjacielowi poznał pewnego taksówkarza, który także zaoferował mu swoją pomoc. Zabrał Maćka do kombinatu, ponieważ właśnie tam przypuszczalnie pracował zaginiony rodzic. Niestety, chłopca spotkało kolejne rozczarowanie, okazało się, że jego ojciec od dawno już nie jest tam zatrudniony. Warto dodać, że w między czasie chłopiec przeżywał także inne przygody. Opiekujący się nim ludzie w Jerzmanowie odkryli jego ucieczkę i rozpoczęli poszukiwania. Aby osiągnąć swój cel, Maciek wiele razy musiał używać podstępu i dopuszczać się ucieczek. Mimo wiele przeszkód chłopiec w końcu trafia na ślad swojego ojca. Kiedy już wydaje mu się, że poznał najbliższą mu osobę, okazuje się, że jest to tylko jego stryj. Był bardzo podobny do taty Maćka, dlatego chłopiec nie dostrzegł na ekranie telewizora różnicy. Rozczarowany chłopiec wraca do Jerzmanowa, jednak spokojnie i szczęśliwie układa sobie życie.
Podobne wypracowania do Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - streszczenie
- „Tango” Sławomira Mrożka wobec szekspirowskiego „Hamleta”
- Tadeusz Borowski „U nas w Auschwitzu” - opracowanie opowiadania
- Opis rzeźby Zygmunta Trembeckiego - „Jan Kochanowski i Urszulka z lutnią”
- Albert Camus „Dżuma” - metaforyczny sens „Dżumy”. Opracowanie
- Bolesław Prus „Omyłka” - opracowanie, streszczenie noweli
- Konflikt pokoleń w wybranych utworach literackich - opracowanie
- „Mały Książę” Antoine de Saint Exupery' ego - czym różni się od innych lektur?
- Antyk - ogólna charakterystyka epoki
- Emancypacja kobiet w okresie pozytywizmu
- Rilke „Samotność” - interpretacja i analiza utworu
- Sposób przedstawienia człowieka w sonecie IV Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego
- Maria Konopnicka „Pieśń o domu” - interpretacja utworu i interpretacja tytułu wiersza Marii Konopnickiej
- Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich”, Homer „Iliada” - porównanie dzieł
- Grupa poetycka Skamander - Skamandryci - wiersze, przedstawiciele, program
- Bolesław Prus „Faraon” - charakterystyka Herhora
- Jan Kochanowski „Do gór i lasów”, „Portret” Leopolda Staffa - interpretacja i analiza porównawcza
- Stanisław Przybyszewski „Śnieg” - streszczenie
- Wisława Szymborska „Ludzie na moście” - interpretacja i analiza wiersza
- Eugene Delacroix „Podróżujący Arabowie” - opis i analiza obrazu
- Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - charakterystyka Bernarda Siegera