Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - streszczenie

Książka opowiada historię piętnastoletniego chłopca, Maćka Łańko. Bohater wyrusza w niesamowitą podróż i przeżywa ciekawe przygody.

Maciek urodził się w Jerzmanowie. Jako mały chłopiec stracił matkę, dlatego też wychowywał się u ciotki Frani. Kiedy zginęła w pożarze fabryki, dzieckiem zaopiekowali się pan Sielicki oraz pani Telichowska. O ojcu bohater nie wiedział prawie nic, ponieważ mężczyzna opuścił rodzinę, kiedy Maciek był mały. Syn znał tatę jedynie z fotografii, którą dawno temu znalazł u cioci Frani.

Pewnego dnia Maciek siedział w stołówce i oglądał telewizję. Zupełnie niespodziewanie na ekranie ujrzał znajomą twarz. Po chwili zorientował się, że mężczyzna ten bardzo przypomina jego ojca. Wówczas postanowił, że odnajdzie go i pozna. Zaczął wypytywać różnych ludzi o tatę, aby zebrać jak najwięcej potrzebnych mu informacji. Wiele osób chwaliło jego ojca, uważało, że był to dobry człowiek. Maciek rozpłakał się, ponieważ przez te wszystkie lata czuł się naprawdę samotny. Wkrótce wyruszył w podróż, której celem było odszukanie ojca. Chłopiec wykupił bilet pociągowy i pełen nadziei udał się nad morze, do Ełku. W pociągu poznał Romea, przebiegłego i chytrego bohatera. Wykorzystuje on Maćka i chłopiec musi uciekać przez kontrolerami z pociągu. Kiedy oddalił się w bezpieczne miejsce, ujrzał przed sobą wspaniałe jezioro. Niedaleko, przy brzegu stał kajak i bohater zadecydował, że przeprawi się nim na drugą stronę wody. Niestety, okazało się ,że łódź była uszkodzona i  w jednej chwili napełniła się wodą. Na szczęście w pobliży był Jojo, człowiek, który często łowił ryby w jeziorze. Uratował Maćka i zaprosił go do siebie. Bohaterowie zaprzyjaźnili się i Jojo pomagał w poszukiwaniach ojca.

Chłopiec dzięki nowemu przyjacielowi poznał pewnego taksówkarza, który także zaoferował mu swoją pomoc. Zabrał Maćka do kombinatu, ponieważ właśnie tam przypuszczalnie pracował zaginiony rodzic. Niestety, chłopca spotkało kolejne rozczarowanie, okazało się, że jego ojciec od dawno już nie jest tam zatrudniony. Warto dodać, że w między czasie chłopiec przeżywał także inne przygody. Opiekujący się nim ludzie w Jerzmanowie odkryli jego ucieczkę i rozpoczęli poszukiwania. Aby osiągnąć swój cel, Maciek wiele razy musiał używać podstępu i dopuszczać się ucieczek. Mimo wiele przeszkód chłopiec w końcu trafia na ślad swojego ojca. Kiedy już wydaje mu się, że poznał najbliższą mu osobę, okazuje się, że jest to tylko jego stryj. Był bardzo podobny do taty Maćka, dlatego chłopiec nie dostrzegł na ekranie telewizora różnicy. Rozczarowany chłopiec wraca do Jerzmanowa, jednak spokojnie i szczęśliwie układa sobie życie.

Podobne wypracowania do Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - streszczenie