Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Powracająca fala” - opracowanie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Powracająca fala” Bolesława Prusa to nowela bardzo istotna w dorobku pozytywistycznego pisarza, ponieważ podejmuje problem relacji międzyklasowych. 

Głównym bohaterem dzieła jest niemiecki przedsiębiorca Gotlieb Adler, właściciel fabryki, który dzięki sprytowi i ciężkiej pracy dorobił się wielkiego majątku. Jego żona umarła i pozostał mu jedynie syn Ferdynand. Jednak ojciec nie potrafi odpowiednio go wychować. Pod jego opieką chłopak wyrasta na utracjusza, hulakę, nieodpowiedzialnego bawidamka, któremu nie chce się ani uczyć, ani pracować. Jest on przeświadczony o swej wspaniałości, bryluje w towarzystwie i zupełnie nie przejmuje się niczym i nikim.

Adler to postać, w której Prus zawarł typowe cechy psychologiczne charakteryzujące Niemców, czyli ogromną wolę walki o własne cele, pracowitość, niezłomność, odwagę, wytrwałość, odporność na przeciwności, podporządkowanie wszystkiego swoim dążeniom. Nie jest to typowy kapitalista, który wyzyskuje jedynie swoich pracowników, ale kierujący się wielkimi namiętnościami, który nie postępuje etycznie i moralnie. Swoje ambicje zamknął w żądzy pomnażania bogactwa poprzez ciężką pracę. Ale nie robił tego dla własnych przyjemności. To właśnie syn stał...

Podobne wypracowania