Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Jądro ciemności” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Josepha Conrada jest jednym z największych dzieł pisarza i powstał jako reakcja na metody kolonizacji, z którymi zetknął się podczas swoich podróży.

„Jądro ciemności” mówi o potwornych zdarzeniach, które miały miejsce w Kongu afrykańskim kolonizowanym przez Europejczyków. Jeden z narratorów, a jednocześnie bohater, Charlie Marlow przybliża dramat ludności tubylczej, który przeżywali z winy nienasyconych w żądzy posiadania białych ludzi, którzy pod wodzą pogrążającego się w coraz większym szaleństwie i opętanego złem Kurtza, byli bezlitośni.

Kolonizacja Konga jest bezwzględną i niszczącą plagą. Cywilizacja jaką niosą ze sobą biali mieszkańcy Starego Świata, nie świadczy dobrze o jej wielowiekowej tradycji. Ci, którzy mieli być „oświeconą” i wysokorozwiniętą kulturą, nie okazali się niczym więcej niż zwierzętami, które kierują się jedynie instynktem i żądzą. 

Marynarz Marlow, którego wielkim marzeniem było zobaczyć Afrykę, przybywa do Konga, aby pracować. Gdy dociera wreszcie na miejsce, do bazy, w której stacjonuje panujący nad wszystkim agent Kurtz, uświadamia sobie, że jest to człowiek, którego postać otacza swoista legenda....

Podobne wypracowania