Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - Rola czarownic w „Makbecie” - opracowanie

Postacie trzech Czarownic pojawiają się już na samym początku dramatu, sceny z ich udziałem zawsze są tajemnicze i złowieszcze. W pierwszej scenie umawiają się na spotkanie wiedząc, że po zakończonej bitwie przybędzie do nich Makbet. Wiedźmy znają przyszłe losy, wiedzą, co stanie się w przyszłości. Spodziewają się Makbeta i w kolejnej scenie Makbet się pojawia. On oczywiście nic o tym spotkaniu nie wie, dla niego jest ono przypadkowe. Nie prosi też o wróżbę, Czarownice same pozdrawiają go tytułem „tana Kawdoru” i nazywają przyszłym królem. Z kolei jego towarzyszowi, Bankowi, przepowiadają, iż będzie ojcem królów.

Później Czarownice pojawiają się jeszcze w scenie z Hekate, która jest ich mistrzynią i domaga się swego udziału w zgubie Makbeta, a także w scenie z Makbetem. Drugim razem Makbet celowo przychodzi do Czarownic, by poznać swoją przyszłość. Czuje się coraz bardziej zagrożony, uważa, że musi wiedzieć, za wszelką cenę, kogo powinien się obawiać. Wiedźmy i tym razem przepowiadają w tajemniczy sposób, co ma nastąpić.

Rola Czarownic jest bardzo istotna, właściwie to one inicjują krwawe dzieło Makbeta. Budzą w nim pragnienie sięgnięcia po władzę królewską, potem zaś wskazują na zagrożenie ze strony...

Podobne wypracowania