Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje komizmu przedstawione w utworach Moliera

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Molier pisał wiele, starając się zaspokoić gusta współczesnej sobie publiczności. Jego komedie na ogół mają prostą fabułę zmierzającą do szczęśliwego zakończenia. Intryga przybiera czasem bardzo nieprawdopodobne formy, w zakończeniu następują nadzwyczajne rozpoznania czy odnalezienia zaginionych przed laty członków rodziny. Celem dramatów Moliera jest rozśmieszenie publiczności. Głównym ośrodkiem komizmu jest ośmieszenie jakiejś wady, artysta stosuje w tym celu różne rodzaje komizmu.

Już same tytuły, jak „Skąpiec” czy „Świętoszek”, wskazują na cechy, jakie zostaną poddane ostrej krytyce i satyrze. Komedie Moliera to komedie charakterów, a więc komizm postaci wysuwa się w nich na czoło. To Harpagon czy Tartuffe znajdują się w centrum wydarzeń i głównie za ich sprawą widzowie się śmieją podczas spektaklu. Chciwość Hapragona została wyolbrzymiona tak, że stała się komiczna i absurdalna. Kiedy zarządza on obiad dla gości, w tym swej przyszłej narzeczonej, wydaje polecenie: „Najlepiej dać coś takiego, czego nie można dużo jeść i co zaraz syci: ot, potrawkę baranią dobrze tłustą, do tego ciasta nadziewanego kasztanami. To zapycha”. Jego konie przymierają głodem, tak że nie ma z nich żadnego...

Podobne wypracowania