Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Tezeuszu - Dlaczego Tezeusz zostawił Ariadnę na wyspie Naksos?

Po zabiciu potwora Minotaura Tezeusz musiał wracać do Aten. Ponieważ zakochał się w księżniczce Ariadnie, postanowił zabrać ją ze sobą.

Podróż mijała im spokojnie. Każdą wolną chwilę spędzali razem, przyglądali się morzu, obserwowali latające nad ich głowami ptaki, snuli plany na przyszłość. Tezeusz nie mógł się doczekać, aż przedstawi swoją wybrankę ojcu. Ariadna była bardzo szczęśliwa i ciekawa wspólnego życia w Atenach u boku ukochanego.

Pewnego wieczora księżniczka trochę już zmęczona podróżą położyła się spać wcześniej niż zwykle. Tymczasem Tezeusz pilnował swojej załogi i przechadzał się po pokładzie. Nagle na statek przybyli dwaj wysłannicy boga Dionizosa, satyrowie. Chcieli pilnie porozmawiać z bohaterem, by przekazać mu ważną wiadomość. Dionizos pozdrawiał Tezeusza i prosił go o zaniechanie swoich ślubnych planów z Ariadną. Obserwował bowiem piękną córkę Minosa już od dłuższego czasu i był pod ogromnym wrażeniem. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, chciał ją nawet poprosić o rękę, ale Tezeusz go ubiegł. Młodzieniec był bardzo zaskoczony, gdy usłyszał tę wiadomość. Obiecał zastanowić się, nad tym co uczynić. Nie spał całą noc. Bardzo kochał Ariadnę, ale obawiał się gniewu boskiego. Zupełnie nie wiedział co zrobić.

Mijały kolejne dni, a Tezeusz już prawie zapomniał o wizycie wysłanników boga. Powoli statek zbliżał się do portu w Atenach, bohater cieszył się na spotkanie z ojcem i przekazanie dobrej nowiny o zabiciu Minotaura. Któregoś wieczora Tezeusz z załogą postanowili napić się wina, aby uczcić szczęśliwą i spokojną wyprawę. Gdy otworzona beczki z alkoholem, okazało się, że był on zatruty. Młodzieniec przejął się bardzo, ponieważ potraktował to jako groźbę Dionizosa, który jak wiadomo był między innymi królem wina. Nie spał kolejną noc, zastanawiając się, co począć. Jednak następnego dnia podjął decyzję, ponieważ Dionizos odwiedził go osobiście i poprosił o oddanie mu królewny Ariadny. Tezeusz mimo swojej miłości postanowił, że wola boga jest ważniejsza od miłości. Gdy dziewczyna spała głębokim snem załoga Tezeusza wyniosła ją i zostawiła na wyspie Naksos.

Zrozpaczona Ariadna obudziła się samotna na wyspie i zaczęła poszukiwania ukochanego. Odnalazł ją jednak Dionizos, który wyznał jej swoją miłość. Dziewczyna została żoną boga i udała się z nim na Olimp.

Podobne wypracowania do Mit o Tezeuszu - Dlaczego Tezeusz zostawił Ariadnę na wyspie Naksos?