Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Francesco Petrarka „Sonet 61” - interpretacja i analiza sonetu

Francesco Petrarka „Sonet 61” - interpretacja i analiza sonetu

„Canzoniere” Franscesco Petrarki to zbiór 366 utworów napisanych po włosku. Ich popularna nazwa brzmi „Sonety do Laury”, a w dziełach tych poeta opiewa kobietę, której „blask dwojga oczu” okazał się siłą potrafiącą go uwięzić w sidłach miłości.

„Sonet 61” ma budowę tradycyjną dla tego gatunku. Jego dwie pierwsze strofy to tetrastychy (po 4 wersy), a dwie ostatnie są tercynami (po 3 strofy). Układ rymów jest następujący: ABAB CDCD EFE GFG. Spora część rymów jest żeńska i dokładna, jednakże w wersach 9 i 11 oraz 12 i 14 są one niedokładne. Także ilość sylab w poszczególnych wersach nie jest równomierna - w większości wynosi 11, ale w wersach ósmym i dwunastym jest inna - odpowiednio 10 i 12.

„Sonet 61” to przykład liryki bezpośredniej - osobistej. Podmiot liryczny w sposób bardzo ciepły wspomina moment, kiedy po raz pierwszy spojrzał w oczy Laury. Ich piękno poraziło go, a ich siła spętała jego wolę. W jego wyznaniu miłość okazuje się wszechpotężną siłą. Nawet każda troska, która się z niej narodzi jest „błogosławiona”. Następnie pojawia się nawiązanie do mitologicznego wyobrażenia, w myśl którego to strzała z łuku Amora...

Podobne wypracowania