Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” Juliusza Słowackiego to dramat, który w zamierzeniach autora miał otwierać trylogię. Trylogia nie została dokończona, a drugim tomem należącym do tego cyklu jest „Beniowski”. „Kordian”, czyli „Spisek koronacyjny” to opowieść o młodzieńcu, który został opętany przez Szatana, i który poszukuje swojego celu w życiu. Juliusz Słowacki, zgodnie ze współczesną mu modą, przedstawia dzieje rozchwianego emocjonalnie bohatera romantycznego.

Tytułowy bohater dramatu spełnia wszystkie wyznaczniki werterowskiego bohatera romantycznego. Kordian jest nadwrażliwy, buntowniczy, niepokorny, nieszczęśliwie zakochany, samotny, odizolowany od ludzi i w ogóle całego społeczeństwa, cierpi na weltschmerz, jest obłąkany i próbował popełnić samobójstwo. Kordian jako młodzieniec bez celu i marzeń, zaczyna szukać swojego miejsca na ziemi. Podróżuje. We Włoszech rozczarowuje się interesowną kobietą – Wiolettą oraz brakiem duchowego wsparcia od papieża.

Okazuje się patriotą, któremu nie jest obojętny los ciemiężonej ojczyzny. Knuje intrygę. Ma zabić cara Rosji. Popychany jest jednak przez szatana, który go opętał. Dramat Słowackiego to nie tylko opowieść o przygotowaniach...

Podobne wypracowania