Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Don Kichot – wzór czy antywzór rycerza? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Don Kichot z La Manchy” to książka napisana na początku XVII wieku przez Miguela de Cervantesa – hiszpańskiego, barokowego pisarza. Czy tytułowego bohatera możemy potraktować jako wzór cnót rycerskich? A może zachowanie Kichota przynosi ujmę wszystkim rycerzom?

Po pierwsze, według średniowiecznego wzorca parenetycznego modelowy rycerz powinien pochodzić z zacnego rodu. Don Kichot jest szlachcicem, aczkolwiek wywodzi się z bardzo biednego rodu. Ponadto, rycerz powinien być osobą wykształconą. Don Kichot jest bardzo oczytanym szlachcicem, albowiem jego szaleństwo rozpoczęło się za zamkniętymi drzwiami biblioteki. Szlachcic tak długo i gorliwie czytał rycerskie romanse, że uwierzył w to, że sam jest niczym bohaterowie jego ulubionych powieści.

Po drugie, wzorcowego rycerza charakteryzują następujące cechy osobowe: odwaga, waleczność i duma. Wszystkie te cechy posiada Don Kichot, który – choć wielokroć walczy z wyimaginowanymi przeciwnikami, do rozpoczęcia walki potrzebuje dużo odwagi (to nie takie proste wyruszyć z mieczem na przeciwnika kilka razy większego). Ponadto, jak każdy wojak, potrafi jeździć konno i dobrze władać mieczem.

Po trzecie, rycerzem nikt się nie rodzi. Dostąpienie tego zaszczytnego tytułu jest związane...

Podobne wypracowania