Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Don Kichot – wzór czy antywzór rycerza? Rozprawka

„Don Kichot z La Manchy” to książka napisana na początku XVII wieku przez Miguela de Cervantesa – hiszpańskiego, barokowego pisarza. Czy tytułowego bohatera możemy potraktować jako wzór cnót rycerskich? A może zachowanie Kichota przynosi ujmę wszystkim rycerzom?

Po pierwsze, według średniowiecznego wzorca parenetycznego modelowy rycerz powinien pochodzić z zacnego rodu. Don Kichot jest szlachcicem, aczkolwiek wywodzi się z bardzo biednego rodu. Ponadto, rycerz powinien być osobą wykształconą. Don Kichot jest bardzo oczytanym szlachcicem, albowiem jego szaleństwo rozpoczęło się za zamkniętymi drzwiami biblioteki. Szlachcic tak długo i gorliwie czytał rycerskie romanse, że uwierzył w to, że sam jest niczym bohaterowie jego ulubionych powieści.

Po drugie, wzorcowego rycerza charakteryzują następujące cechy osobowe: odwaga, waleczność i duma. Wszystkie te cechy posiada Don Kichot, który – choć wielokroć walczy z wyimaginowanymi przeciwnikami, do rozpoczęcia walki potrzebuje dużo odwagi (to nie takie proste wyruszyć z mieczem na przeciwnika kilka razy większego). Ponadto, jak każdy wojak, potrafi jeździć konno i dobrze władać mieczem.

Po trzecie, rycerzem nikt się nie rodzi. Dostąpienie tego zaszczytnego tytułu jest związane z przejściem specjalnego obrzędu. Don Kichot już podczas swojej pierwszej wyprawy jest pasowany na rycerza przez kasztelana (tak naprawdę nadanie tytułu miało miejsce przez karczmarza, jednak to nie umniejsza bohaterowi, który uległ złudzeniom). Od tego momentu zachowanie bohatera determinuje kodeks rycerski. Don Kichot ponadto – zgodnie z tradycją – wybiera sobie damę serca. Zostaje nią wieśniaczka Aldonza Lorenzo, którą mianował Doną Dulcyneą z Toboso.

Po rozpatrzeniu argumentów stwierdzam, że Don Kichota możemy uznać za wzór rycerza. Chociaż szlachcica charakteryzuje go szaleństwo, uleganie złudzeniom i marzeniem, bohater bez względu na okoliczności pozostaje wierny kodeksowi rycerskiemu. Pomagając innym, toczy z góry przegraną walkę o sprawiedliwość – jednak podjęcie owej walki sprawia, że jest bez wątpienia bardzo pozytywną postacią. 

Podobne wypracowania do Don Kichot – wzór czy antywzór rycerza? Rozprawka