Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - „Przygotowanie” - interpretacja i opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” to dramat Juliusza Słowackiego, który powstał w odpowiedzi na upadek powstania listopadowego. „Przygotowanie” jest swoistym rozliczeniem się z błędami, jakie miały miejsce w czasie tego wydarzenia.  Mamy tutaj postacie wymyślone – Szatana, Czarownicę, czy Chór Aniołów. Rzecz się dzieje na Łysej Górze – miejscu spotkań czarownic. 

Szatan mówi, że trzeba spojrzeć na „koła w wiekowym zegarze”, co oznacza, że o losach całego świata decyduje zło. Słowacki podkreśla, że wiek XIX, w którym przyszło mu żyć, jest wiekiem klęsk, cierpienia i zła. Bóg nie kieruje dłużej światem. Jego rolę przyjął Szatan, dlatego na świecie dzieje się tak źle. Następuje opis koła wieków, które składa się z rzeczy iście diabelskich, albo takich, którym przypisywane są moce diabelskie (dusza grzesznika, pająk). 

Słowacki uwypukla fakt, że świat się stoczył i jest z nim coraz gorzej. Stoi nad krawędzią i nie wiadomo, co się z nim dalej stanie. Wszechobecne jest zniszczenie i rozkład. Następuje też krytyka romantyzmu jako epoki literackiej oraz jej filozofii. Szczególnie dostaje się Wolterowi (autor wielu dzieł filozoficznych tejże epoki) oraz...

Podobne wypracowania