Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trudna sztuka dorastania bohatera romantycznego do czynu – na podstawie „Kordiana” Juliusza Słowackiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” to jeden z najsłynniejszych dramatów Juliusza Słowackiego. Poeta żył w czasach wszechobecnego romantyzmu, dlatego i pisał o sprawach, które wówczas były bardzo aktualne – mianowicie sytuacja Polski gnębionej przez carską Rosję. „Kordian” opowiada o zakrojonym na szeroką skalę spisku wobec cara Rosji, który ma zostać zgładzony przez tytułowego bohatera.

Kordian jako młodzieniec dopuścił się próby samobójczej, jednak udało się go uratować. Zrobił to dlatego, że był nieszczęśliwie zakochany. To i wiele innych doświadczeń skłoniło go do podróżowania. W akcie II znajdziemy scenę spotkania bohatera z Papieżem. Młodzieniec opowiada mu o trudnej sytuacji Polski, przynosi do poświęcenia grudkę ziemi z ojczyzny, jednak Ojciec Święty nie chce jej błogosławić, a w zamian za to przykazuje Polakom wierzyć i modlić się. Kordian zaczyna rozumieć, że u władz kościelnych nie znajdzie żadnej pomocy. Wygłasza swoistą improwizację na szczycie góry i postanawia samemu uwolnić kraj od ciemiężcy, jakim jest bezduszny car. Nazywa siebie Winkelriedem narodów.

Czary goryczy w umyśle bohatera dopełnia widok koronacji cara. Zgromadzeni na placu ludzie szepczą rozgniewani, jednak nikt...

Podobne wypracowania