Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - opracowanie

„Dywizjon 303” to książka Arkadego Fiedlera, która łączy w sobie cechy reportażu oraz literatury pięknej. W dziele tym, na tle autentycznych wydarzeń historycznych zostaje opowiedziana wspaniała historia o polskich lotnikach.

Akcja powieści toczy się w Wielkiej Brytanii podczas bitwy o Anglię (lipiec – październik 1940 r.). Wśród walczących znajdowali się także żołnierze pochodzący z kraju, który był pierwszym celem niemieckiej agresji. Walcząc po stronie angielskiej, nie tylko dawali świadectwo wielkiego bohaterstwa, ale pokazywali także, że można odeprzeć nazistowskie wojska.

Polscy lotnicy zostali w powieści przedstawieni jako idealni żołnierze. Ich postawa pełna była heroicznej odwagi, a w razie konieczności odznaczali się gotowością, by oddać życie za wolność i pokój. Możliwość walki w obronie wyższych wartości rodziła w nich radość. Mieli pełną świadomość tego, że ich ofiara nie pójdzie na marne. Lotnicy odznaczali się nie tylko wielką odwagą, ale byli także ludźmi niezwykle pogodnymi, przyjacielskimi. Ich postawa niewątpliwie pokazywała, że nawet w czasie skrajnego zagrożenia te wartości zostają w człowieku.

„Dywizjon 303” to książka, która łączy cechy reportażu i literatury pięknej. Warto zastanowić się, dlaczego autor wybrał właśnie taki kształt swego dzieła. W powieści przedstawione zostały autentyczne wydarzenia oraz prawdziwi bohaterowie. Jednak co spowodowało, że Fiedler postanowił ich historię sfabularyzować? Zapewne u podstaw tego działania stał zamysł, by „Dywizjon 303” stał się dziełem, które będzie zagrzewać serca rodaków nie tylko dumą, ale także wolą walki. Przecież książka została napisana w 1940 r., a pierwsze, podziemne wydanie miała już w 1942 roku. Można mieć pewność, że forma nieco upiększona była lepszym rozwiązaniem niż samo zestawienie suchych faktów. Każdy człowiek musiał w tych czasach zmierzyć się z okrutnym, zasłanym gruzami światem, dlatego każda możliwość ucieczki z niego była czymś absolutnie bezcennym.

„Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera to dzieło szczególne. Autor „na gorąco” spisywał dokonania polskich lotników, dzięki czemu ich legenda szybko stała się żywa. Nie można mieć wątpliwości, że informacje o dzielnie walczących Polakach były w stanie podnieść morale każdego człowieka. Książka ta pokazała także, że nawet najbardziej agresywnego wroga można odeprzeć, jeśli nie zapomniało się o podstawowych wartościach.

Podobne wypracowania do Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - opracowanie