Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Zbigniew Herbert „Potęga smaku” - ironia w wierszu Herberta. Opracowanie

Zbigniew Herbert „Potęga smaku” - ironia w wierszu Herberta. Opracowanie

„Jeśli ironia służy tej samej co metafora zasadzie demaskacji, to jest to bez wątpienia metodą trudniejszą i subtelniejszą. Mimo to - a może właśnie z tego powodu - Herbert ucieka się do nie niepomiernie częściej” - napisał Stanisław Barańczak. Nie ulega wątpliwości, że wiersz pt.: „Potęga smaku” jest przykładem ironicznego kunsztu poety.

Według definicji, ironię charakteryzuje wewnętrzna sprzeczność między tym co wyrażone wprost, a prawdziwą intencją mówiącego.

„Potęga smaku” mówi o ocalającej mocy estetyki. Podmiot liryczny opowiada o totalitarnej rzeczywistości tonem lekkim, niemal lekceważącym. Z jego wypowiedzi wynika, że odrobina gustu i obycia estetycznego wystarczyła, żeby z pełną pogardy obojętnością zignorować prymitywny system oparty na chamstwie i brzydocie. To wystarczyło żeby „wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo”. Jednak każdy, kto choć odrobinę zna historię najnowszą wie, że totalitaryzm nie jest zjawiskiem z dziedziny estetyki. Ideologie masowe opanowują wszystkie sfery życia człowieka. Odbierają mu wszystko, co może być alternatywą dla ich obmierzłej propagandy.

Ironia jest sposobem na zdystansowanie się do rzeczywistości. Jest również próbą nawiązania porozumienia...

Podobne wypracowania