Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

12 prac Heraklesa - streszczenie, opis. Na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Herakles w napadzie szału zabił swoją żonę i dzieci. Aby odpokutować tę zbrodnię, musiał udać się na służbę do króla Eurysteusa i wykonać dla niego dwanaście prac.

Pierwszym zadaniem, jakie dostał, było przyniesienie lwa z Nemei. Był to straszny potwór, który pożerał bydło pasterzom. Herakles bez trudu go udusił i przyniósł martwego królowi. Ten, zdziwiony i wystraszony siłą i umiejętnościami Heraklesa, przygotował dla niego kolejne, trudniejsze zadanie. Tym razem miał zabić hydrę lernejską. Bestia ta miała dziesięć głów, w tym jedną nieśmiertelną. W ukryciu czekała na ludzi i rozszarpywała ich. Herakles z niewielkimi przeszkodami odciął wszystkie głowy, a rany po nich przypalił ogniem, by już nie odrastały. Tym sposobem wykonał druga pracę.

Trzecim zadaniem było sprowadzenie do Myken łani ceryntyjskiej, pięknego zwierzęcia, które było ulubieńcem Artemidy. Wytłumaczył bogini zwierząt cel zabrania łani, dlatego dostał od niej przyzwolenie. Po spełnieniu tej prośby króla Herakles musiał zabić dzika, który stanowił zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Tak długo gonił zwierzę, aż padło zemdlone.

Niemożliwym do wykonania wydawało się być kolejne zadanie – wysprzątanie w jeden dzień stajni Augiasza....

Podobne wypracowania