Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

12 prac Heraklesa - streszczenie, opis. Na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego

Herakles w napadzie szału zabił swoją żonę i dzieci. Aby odpokutować tę zbrodnię, musiał udać się na służbę do króla Eurysteusa i wykonać dla niego dwanaście prac.

Pierwszym zadaniem, jakie dostał, było przyniesienie lwa z Nemei. Był to straszny potwór, który pożerał bydło pasterzom. Herakles bez trudu go udusił i przyniósł martwego królowi. Ten, zdziwiony i wystraszony siłą i umiejętnościami Heraklesa, przygotował dla niego kolejne, trudniejsze zadanie. Tym razem miał zabić hydrę lernejską. Bestia ta miała dziesięć głów, w tym jedną nieśmiertelną. W ukryciu czekała na ludzi i rozszarpywała ich. Herakles z niewielkimi przeszkodami odciął wszystkie głowy, a rany po nich przypalił ogniem, by już nie odrastały. Tym sposobem wykonał druga pracę.

Trzecim zadaniem było sprowadzenie do Myken łani ceryntyjskiej, pięknego zwierzęcia, które było ulubieńcem Artemidy. Wytłumaczył bogini zwierząt cel zabrania łani, dlatego dostał od niej przyzwolenie. Po spełnieniu tej prośby króla Herakles musiał zabić dzika, który stanowił zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Tak długo gonił zwierzę, aż padło zemdlone.

Niemożliwym do wykonania wydawało się być kolejne zadanie – wysprzątanie w jeden dzień stajni Augiasza. Panował tam niesamowity bałagan i wszędzie był brud. Herakles wpadł na pomysł, jak wykonać zadaną pracę. Skierował rzekę w ten sposób, że woda z niej przepłynęła przez stajnię i wszystko wypłukała.

Bohaterowi niestraszne było także wytępienie żelaznych ptaków, żywiących się ludzkim mięsem. Wypędził je grzechotkami ze spiżu, które dostał od Ateny, a uśmiercił strzałami z łuku.

Eurysteus nie mógł uwierzyć w nadludzką moc Heraklesa i wymyślał mu coraz trudniejsze do wykonania prace. Polecił mu sprowadzenie olbrzymiego, żywego byka oraz klaczy króla Diomedesa, które ten żywił ludzkim mięsem. Podołał i tym wyzwaniom. Ledwie wrócił z dalekiej wyprawy, już został wysłany po pas Hipolity – królowej Amazonek. Chciał go mieć córka Eurysteusa, więc pod tym większą presją znalazł się Herakles, który i tym razem podołał misji.

Następnie heros przyprowadził woły Gerionesa, których strzegł dwugłowy pies i siedmiogłowy smok. Zabił obu, jak i samego Gerionesa. Od razu ruszył po złote jabłka. Zdobył je dzięki pomocy Atlasa, w zamian pomagając mu podtrzymać sklepienie niebios.

Eurysteus wymyślił ostatnią pracę, dzięki której chciał na zawsze pozbyć się Heraklesa. Rozkazał mu sprowadzić z piekła Cerbera – wielkiego, straszliwego psa. Najpierw ranił Plutona strzegącego wejścia do piekieł. Gdy ten udał się na Olimp w celu opatrzenia rany, Herakles wyprowadził Cerbera na ziemię. Eurysteus tak się wystraszył na widok żywego Heraklesa, że kazał mu wypuścić psa, a samemu odejść, gdyż wykonał już wszystkie prace.

Wypełniwszy swoją pokutę, Herakles ożenił się po raz drugi.

Podobne wypracowania do 12 prac Heraklesa - streszczenie, opis. Na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego