Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Dyplomata” - interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowelka Antoniego Czechowa pokazuje sytuację i komiczną i tragiczną zarazem. Pewnego dnia umiera żona radcy tytularnego - Anna Lwowna Kuwaldina. Nie wiedział o tym jeszcze jej mąż - Michał Piotrowicz. Zrozpaczona rodzina postanawia wysłać do Michała posłańca z tą nowiną - Arystarcha Iwanowicza uważanego za przyjaciela Michała. Ciotka prosi przy tym pułkownika, aby ten przekazał informację o śmierci Anny w sposób delikatny, bo Michał to człowiek niezwykle chorowity, a wiadomość o tragedii mogłaby spowodować kolejną katastrofę. Pułkownik udaje się do zarządu dróg, gdzie pracował „świeżo upieczony wdowiec”.

Iwanowicz trafia do biura przyjaciela, nie mówi mu jednak dokładnie, o co mu chodzi. Zamiast tego rozpoczyna rozmowę od opowiadania o pogodzie panującej za oknem. Potem przechodzi do apoteozy życia w stanie kawalerskim, podając przykłady z własnego doświadczenia (wolność i swoboda nieograniczona zgoła niczym). Pułkownik nie potrafi od razu przejść do sedna sprawy, nie wie, jak powiedzieć przyjacielowi o tragicznym wydarzeniu.

Zamiast tego więc rozpoczyna wyliczanie wszystkich najbardziej rzucających się w oczy wad zmarłej Anny: „Daj spokój, proszę cię! Ja ją znam! Złośnica, kapryśna, podstępna! Każde słowo, to jadowite...

Podobne wypracowania